טיפול רגשי לילדים

קודקוד הרגש
מאמרים על טיפול רגשי לילדים

קודקוד הרגש

"רגשות שלא באו לידי ביטוי לעולם לא ימותו, הם נקברים חיים ויופיעו מאוחר יותר בדרכים מכוערות יותר" זיגמונד פרויד איך זה הרגיש כשחוויתם כעס ומישהו

קרא עוד »

מהו טיפול רגשי לילדים וכיצד הוא מתבצע?

טיפול רגשי לילדים הוא תהליך שנועד לחזק בילד איזושהי יכולת תפקודית חלשה, שאינה תואמת את רמת גילו, ולרוב יוצרת קושי רב בתפקוד היומיומי הן לילד עצמו והן לסביבה שלו. טיפול רגשי בילדים יוכל לסייע במקרים של אימפולסיביות, זעם, ביישנות שמאופיינת בהימנעות, בטחון עצמי נמוך, קושי בהתמודדות עם סיטואציות חברתיות וכד'. 

טיפול רגשי לילדים עד סביבות גיל 9 יהיה אפקטיבי יותר כאשר הוא יתבצע בנוכחות של אחד ההורים – זהו למעשה הטיפול הדיאדי. בגילאים הצעירים ההורה הוא מקור ההשפעה הכמעט יחידי על הילד ונוכחותו במפגשים תאפשר לו ללמוד יותר על עולמו הפנימי, איך לתת לגיטימציה לכל רגש שעולה. לרוב בתהליך של טיפול רגשי בילדים מתוודע ההורה למניעים שגורמים לילד להחזיק באותה התנהגות לא מיטיבה כך שהוא לומד מה יכול לסייע לו לשנות אותה. טיפול רגשי בילדים בנוכחות הורה, מעבר לכלים שימושיים, לומד ההורה שפה חדשה שעוזרת לו לתקשר עם הילד בצורה מיטיבה ולהפוך להורה משפיע שביכולתו לשנות ולהעצים את הילד. 

חשוב מאוד במתן טיפול רגשי לילדים לשלב גם הדרכת הורים. גישה נכונה של ההורים בתקשורת היומיומית, ובאופן בו הם מגיבים לילד בסיטואציות שונות, יש בה לחולל שינוי עצום ולהאיץ את התהליך. 

טיפול רגשי לילדים יתנהל ברובו בהמון קלילות. משחק, בטיפול רגשי בילדים, הוא כלי חשוב שנועד לשקף ולחזק כישורים שונים, באמצעותם ניתן גם לפתח שיח רגשי שהוא חלק בלתי נפרד מהתהליך, פסיכודרמה שנועדה לשקף לילד את התנהגותו ולהבין איך זה נתפס כצופה מהצד וכמובן כלים פרקטיים ליישום ההורים.

טיפול רגשי בילדים יכלול כמובן שיח מעצים מצד המטפל כלפי הילד. המטפל יעודד ויחזק את יכולותיו וחוזקותיו כך שלא זו בלבד שאותה יכולת תפקודית תתחזק, אלא גם הערך והבטחון העצמי של הילד. 

בתהליך של טיפול רגשי בילדים המפגשים ינועו בין שעה ל 45 דקות בהתאם ליכולת של הילד. משך התהליך עשוי להמשך עד כשנה ותלוי בהתקדמות של הילד.  

צור קשר

לשיחת ייעוץ

השאר/י פרטייך ואשמח לעזור לך